Na semináři se se svými zkušenostmi podělil starosta Náchoda Binke Na semináři se se svými zkušenostmi podělil starosta Náchoda Binke

O chytrém městě v českém parlamentu

Praha – Chytré město – lepší místo pro život. To byl název semináře, který 2. listopadu 2016 v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky upořádal Magazín E-government. Účastníci, zastupující především státní správu a samosprávu, se blíže seznámili s problematikou Smart Cities.

O začlenění konceptu do strategických dokumentů ČR a Evropské unie hovořila Lucie Šestáková z Úřadu vlády, zástupkyně tajemníka pro evropské záležitosti, s konkrétními zkušenostmi se zaváděním chytrých řešení do města či regionu se podělili starosta Náchoda Jan Birke a vedoucí oddělení samosprávných činností z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Karin Černá. Parkování, svoz odpadu, sociální zařízení, docházka žáků, inteligentní budovy, péče o veřejnou zeleň či rozšířená realita, to vše podle Václava Koženého zasluhuje chytrá řešení. Ačkoli byl jeho příspěvek obecným úvodem do problematiky chytrých měst, zmínil i základní principy fungování chytrých technologií, které dále rozvinul Václav Provazník, jednatel společnosti O2IT Services.

V druhém bloku semináře promluvili Petr Žákovec téže společnosti na téma Odpady chytře a jednoduše, který připojil aktuální zkušenosti z pilotního projektu zahájeného 1. září tohoto roku v Kolíně, Pavel Smolík z Cisco Systems o tzv. City Digital Platform, Aleš Lauer ze Simac Technik ČR o potřebě a možnostech propojení stávajícího městského mobiliáře, Ivan Hábovčík o rozvoji sítě a technickém řešení nabíjecích stanic pro elektromobily, zástupci VISA (František Jungr), Dopravního podniku města Brna (Vít Prýgl), KORDIS JMK (Jiří Horský) a České spořitelny (Michal Cádra) o bankovní Šalinkartě v brněnské veřejné dopravě, Václav Koudele z Microsoftu o chytrých autobusových zastávkách a Daniel Štofan z CertiConu o chytré analýze dat z kamerového systému.

zpátky nahoru